Galeria / Atrakcje

Karkonosze

Są najwyższym masywem górskim Sudetów. Głównym Grzbietem Karkonoszy biegnie granica polsko-czeska. Na zachodzie Karkonosze oddzielone są od Gór Izerskich Przełęczą Szklarską (886m), a na wschodzie Przełęcz Kowarska oddziela je od Rudaw Janowickich.

Karkonosze w znacznej części zbudowane są z tzw. granitu karkonoskiego, który występuje w kilku odmianach, w tym łatwo wietrzejący granit porfirowaty. Charakterystyczne dla Karkonoszy są rozległe zrównania grzbietu, czego najlepszym przykładem jest Równia pod Śnieżką.

Karkonosze słyną również z kotłów polodowcowych, z których najefektowniejsze wykształciły się po północnej stronie. Najbardziej znane spośród nich są Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki oraz Czarny Kocioł Jagniątkowski

Do najwyższych szczytów Karkonoszy należą: Śnieżka (1602m), Studnicni Hora (1554m), Lucni Hora (1547m), Wielki Szyszak (1509m), Smogornia (1489m). 

Bardzo ciekawym elementem krajobrazu Karkonoszy są niezwykle efektowne formacje skalne. Wymienić należy tu przede wszystkim Pielgrzymy, Słonecznik, Borówczane Skały, Końskie Łby, Trzy Świnki, Czeskie Kamienie, czy też Śląskie Kamienie. Po polskiej stronie Karkonoszy leżą Wielki Staw, Mały Staw, nad którym stoi najpiękniejsze schronisko karkonoskie – „Samotnia„, oraz niewielkie stawki na dnie Śnieżnych KotłówDużą atrakcją turystyczną są również wodospady, spośród których najbardziej znane są Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, obydwa położone w okolicach Szklarskiej Poręby.

Karkonosze słyną również z kotłów polodowcowych, z których najefektowniejsze wykształciły się po północnej stronie. Najbardziej znane spośród nich są Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki oraz Czarny Kocioł Jagniątkowski

Znaczny obszar Karkonoszy wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Cały masyw jest gęsto pokryty szlakami turystycznymi, które umożliwiają dotarcie do większości ważniejszych i ciekawszych miejsc oraz szczytów położonych w obrębie pasma. 

Rudawy Janowickie

Są niewielkim pasmem górskim położonym w Sudetach Zachodnich. Główny grzbiet pasma rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej (727m), po przełom Bobru między Ciechanowicami, a Janowicami Wielkimi. W części południowej leży najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik (945m). Innymi ważniejszymi wzniesieniami w tej części są Rudnik (853m) oraz Bobrzak (839m). Na północy wznosi się Bielec (870m), Dzicza Góra (891m) oraz Wołek (878m). Od Dziczej Góry, w kierunku południowo-wschodnim, opada grzbiet łączący się z Masywem Wielkiej Kopy (871m). W północno-zachodniej części Rudaw Janowickich leżą Góry Strużnickie, ze Świnią Górą (751m) oraz Starościńskimi Skałami. Góry Strużnickie, zwane również Grzbietem Janowickim, łączą się przez Przełęcz Karpnicką z Górami Sokolimi. Najwyższymi i najbardziej znanymi szczytami Gór SokolichKrzyżna Góra (654m) oraz Sokolik (642m).

Rudawy Janowickie charakteryzują się bardzo zróżnicowaną budową geologiczną. Oprócz granitów, występują zieleńce, łupki łyszczykowe i chlorytowe, amfibolity i wkładki dolomitów, które tworzą tzw. okrywę granitu karkonoskiego. W skałach tych występują kruszce miedzi, arsenu, ołowiu, rud żelaza orz niewielkie ilości złota i srebra. Obszar Rudaw Janowickich od XIV wieku poddany był eksploatacji górniczej. 

Od 1989 roku obszar Rudaw Janowickich wchodzi w skład Rudawskiego Parku Krajobrazowego. W granicach parku znajdują Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi, a także wschodnia część Kotliny Jeleniogórskiej, Góry Ołowiane, będące częścią Gór Kaczawskich, a także Brama Lubawska. Duże urozmaicenie krajobrazowe stanowi istotny walor turystyczny Rudaw Janowickich. Szczególnie interesującym rejonem są Góry Sokole, które są jednym z popularniejszych w Polsce obszarów wspinaczkowych.

U podnóża Krzyżnej Góry znajduje się Schronisko Szwajcarka, które zostało wybudowane w stylu tyrolskim. Bogate w formacje skalne są również Góry Strużnickie. Do najefektowniejszych skal w tym rejonie należą Piec, Skalny Most oraz Starościńskie Skały. Jedną z bardziej znanych atrakcji Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka. Jest to kompleks czterech jeziorek położonych u stóp Wielkiej Kopy, które powstały w miejscach dawnych wyrobisk górniczych.

Pozostałe atrakcje

W okresie zimowym, już w 30 minut samochodem możecie znaleźć się na stokach narciarskich w Szklarskiej Porębie, Karpaczu oraz Czechach.

Atrakcją dla naszych gości może też być browar znajdujący się 20 minut od domu, w miejscowości Miedzianka. Można tam skosztować lokalnie produkowanego piwa oraz zjeść smaczny obiad.

W niedalekiej odległości od domu zaś mieści się Zamek Bolczów z fragmentami naturalnych skalnych ścian. Prowadzi do niego piękna, leśna ścieżka.

Lista obiektów należących do Doliny Pałaców i Ogrodów w Karkonoszach:

Pałac w Bukowcu, Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu, Pałac w Brunowie, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Czernicy, Pałac w Dąbrowicy, Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, Dwór w Janowicach Wielkich, Dwór Czarne w Jeleniej Górze, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Zamek w Karpnikach, Pałac Smyrna w Kowarach, Pałac w Ciszycy- Kowary, Nowy Dwór w Radocinach- Kowary, Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac w Miłkowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach, Pałac w Pakoszowie, Pałac w Sobieszowie, Zamek Chojnik w Sobieszowie, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałac w Staniszowie Górnym, Pałac w Wojanowie, Pałac w Wojanowie- Bobrowie.

Termy Cieplickie – to nowoczesny kompleks basenów i SPA w Jeleniej Górze przygotowany z myślą o całych rodzinach.

Najbliższe restauracje;

Browar Miedzianka, Karczma Mammarosa w Janowicach Wielkich, Karczma, Dom Weselny, Hotel Przycup w Dolinie w Radomierzu, Zajazd Gościniec w Radomierzu, Najbliższy sklep znajduje się 3 km od domku w Janowicach Wielkich.

Odległość on naszego domku do szlaków prowadzących do tych wszystkich wartych zobaczenia miejsc to 30-45 min jazdy samochodem.